Armoede is geen ver-van-ons-bed- show. Het is iets wat hier, vandaag, in onze eigen straten, buurten en scholen voorkomt. En het raakt ons allemaal.
Want een wereld zonder armoede begint met rechtvaardigheid. En rechtvaardigheid begint met een menswaardig inkomen.
Armoede is geen keuze…
Op 17 oktober, werelddag van verzet tegen extreme armoede en uitsluiting, kwamen in Oostende enkele honderden mensen tesamen op de vroegere site van het zwembad om bij een tas soep te luisteren naar enkele getuigenissen van mensen in armoede.
Mireille en Monique getuigden over de grote en levenslange impact, zowel fysiek als mentaal, die leven met een te laag inkomen heeft, op henzelf én op de kinderen.
“ … Het is moeten kiezen tussen eten op tafel en facturen betalen, het is je hart voelen breken omdat je je kinderen niet kan geven wat je zou willen.” (Mireille)
Armoedebeleid is dat wél!
En het moet gezegd; de federale en Vlaamse beleidsmaatregelen baren ons grote zorgen.
In plaats van armoedebestrijding vrezen we voor een versterking en verdieping van armoede.
Monique vroeg zich af of Latijn spreken zou helpen om wél gehoord te worden.
Gesterkt door de vele medeburgers die we mochten verwelkomen vandaag, hopen we en vragen we des te meer dat het lokale beleid wél werk blijft maken van armoedebestrijding, samen mét mensen in armoede.
Monique getuigt “. Ik ben moe van arm te zijn…. Mensen in armoede kunnen hun ogen niet sluiten en naar hun lichaam luisteren. Als ze hun ogen terug opendoen is het saldo op de bankkaart nog altijd ontoereikend. ”
Sensibilisering
Tevens is 17 oktober een dag van sensibilisering. Enkele Oostendse middelbare scholen woonden de voorstelling ‘Choco en Kaviaar’ bij, interactief jeugdtheater over sociale ongelijkheid, over armoede en uitsluiting.
Hoe goed je het ook hebt, iedereen kan in armoede terecht komen, was de boodschap.
Deze dag van verzet tegen extreme armoede werd afgesloten met de filmvertoning ’Skunk’. Een harde film, met veel geweld en toch.. worden we uitgedaagd om niet te veroordelen, we weten immers niet altijd welke rugzak mensen met zich meedragen.
Er was eens geen sprookje…
Naar aanleiding van deze 17 oktober, met als thema ‘een waardig inkomen’ maakten mensen in armoede van Samen Divers en de aRmbassade – een samenwerking tussen ATD Vierde Wereld Kust, BMLIK-O en CAW Kwiedam, – een kortfilm ‘Er was eens geen sprookje…’.
“Iedere dag moet je ‘nee’ zeggen. Je liegt je kinderen vaak iets voor, je wil niet aan je kinderen moeten zeggen: we hebben het geld er niet voor. Je wilt ze beschermen tegen het monster dat armoede heet.” (Monique)
Zowel dit filmpje als het prachtige decor kan je nog gedurende de maand oktober bewonderen in de inkomhal van de bibliotheek.
Vóór het onthaal staat ook een grote draaibare kubusinstallatie die bezoekers uitdaagt om even stil te staan bij armoede en wat het zou betekenen als jij in die situatie terechtkwam.
Breng zeker een bezoekje!
Dat het meer dan de moeite waard is, getuigen de vele lovende reacties in het gastenboek.
Gudrun Rosseel & Bea Verleyen